OKEY TARİHİ

Okey, Rummy türünden gelen sevilmekte olan Türk toplumunun oynadığı popülaritesi yüksek olan bir oyun türüdür. Günümüzde oynanmakta olan okeyin mucidi olarak bilinen kişi Ephraim Hertzano 1930’lı yıllarda Filistin’e göç eden Romanya doğumlu, Yahudi asıllı olan bu kişi tarafından icat edilmiştir.

 

Okey Oyunu

 

Aile arasından oynamak için icat ettiği bu oyun türü yıllar içerisinde o kadar yaygınlaştı ki artık herkes okey oynamaktadır. Belli bir süre İsrail topraklarında oynanan bu oyun türü zaman içerisinde ülke dışına da yaygınlaşmıştır. Bu oyun o zamanlar Rummikup olarak anılmaktadır. Günümüzde oynadığımız modern okey bu Rummikup denilen oyundan evrimleşmiş hali olduğu düşünülmektedir.

 

Okey Malzemeleri

 

Okey oyununun standart oyuncu sayısı dörttür. Okeyde taşları dizmek için kullanılan ıskarta adında tahta bir parça bulunmaktadır. Iskarta altlı üstlü iki bölümden oluşup size rahatça taş dizebilme fırsatı sunmaktadır. Oyunda ki taşlar 1 den 12 ye kadar numaralandırılmaktadır. Oyundaki taşlar 4 farklı renkten oluşmaktadır.

Bu renkler:

  • Mavi
  • Kırmızı
  • Sarı
  • Siyah

 

Oyunda bu taşların her birinden iki tane bulunmaktadır. Ayrıca bu taşlardan farklı iki adet daha taş bulunmaktadır. Bunlara sahte okey denilmektedir. Bu taşların üstünde normal taşların yanı sıra farklı simgeler bulunmaktadır. Üretildiği markaya göre simgeler farklılık gösterebilmektedir. Bunların yanı sıra 1 adet zar bulunmaktadır. Zar oynayan kişilerin taşları dağıtmasına yardımcı olmaktadır.

 

Okey Nasıl Oynanır?

 

Taşlar güzel bir şekilde karıştırılıp her bir oyuncuya 14 adet taş verilecek şekilde dağıtılmaktadır. İlk başlayacak kişiye 15 adet verilmektedir. 15 taş verilen oyuncu gereksiz olarak düşündüğü taşı düşerek oyunu başlatır. Oyuncular kendilerine verilen taşlarını ıskartalarına dizmektedirler. Ortada kalan taşlar üstü kapalı olarak üst üste konulmaktadır.

 

Yerden zarla belirlenen bir adet taş açık bir şekilde en üste konulur ve o taşın bir üst sayısı okeydir. Bu taşı istediğiniz herhangi bir taş yerine kullanabilmektedir. Bu oyundaki amaç aynı renkli taşları art arda dizmektir. Aynı sayı olan farklı renkleri de per olarak dizebilmektesiniz. Sıradaki oyuncu kendisine düşülen taş işe yarıyorsa alır ve ya ortadan taş çeker. Ve yine elindeki işine yaramayan taşı yanında ki kişiye atar. Oyunda 14 taşı sıraya koyan kişi kazanır ve puan alır. Ve böylece en fazla puan alan kişi kazanmaktadır.

 

Kaynak: https://bahiskralligi.com