Anasayfa
Hoşgeldiniz, sitemizde birbirinden güzel oyunlar sizleri bekliyor. Hemen oynamaya başlayın!
Tüm Kategoriler ↓
Anasayfa » Tanıtım »

Bir Porsiyonu Tek Seferde Yemek Zorunda Değilsiniz

Bir Porsiyonu Tek Seferde Yemek Zorunda Değilsiniz
Mayo Clinic Diyeti’ nde bazı yiyeceklerden kaç porsiyon yiyeceğinizi gördüğünüzde belki de ilk tepkiniz “Bunu yapamam!” olmuştur. Acele etmeyin. Bir porsiyonu tek seferde yemeniz gerektiğini sanıyor olabilirsiniz. Lida zayıflama diyetindeki bir porsiyon; bardak, gram ve çorba kaşığı gibi yaygın olarak kullanılan ölçü birimleriyle tanımlanmış, yiyeceğe dair kesin bir miktarı belirtir. Bunu, tabağınıza aldığınız yiyecek miktarını tanımlayan porsiyon ile karıştırmayın.

 

Bir porsiyon yiyecek birkaç seferde yenebilir. Porsiyon büyüklükleri, içerdikleri kalori miktarına bağlı olarak, piramitteki bir besin grubundan diğerine değişiklik gösterir. Örneğin, sebzelerin bir piramit porsiyonunda aşağı yukarı 25 kalori bulunurken, karbonhidratların bir piramit porsiyonunda takribi olarak 70 kalori bulunur.

 

Fakat bütün gıdaların porsiyon büyüklüklerini ezberlemeniz veya yemek yerken yanınızda ölçü kapları bulundurmanıza gerek yok. Bir sonraki sayfada bulunan tabloda gösterilen, porsiyonları tahmin edebilmenizi sağlayacak görsel ipuçlarını kullanabilirsiniz.

 

Öğünlerdeki yiyeceklerin porsiyonlarını tahmin etmek, aldığınız kalorileri kontrol altında tutmanın harika bir yoludur. Ne yazık ki göz, yanıltıcı olabilir. Çoğu insan alışkanlık gereği ve farkında olmayarak, tükettiği porsiyon miktarını hafife alır. Bu da demektir ki bu insanlar zannettiklerinden daha fazla kalori almakta ve neden kilo aldıklarını anlayamamaktadırlar, işte, porsiyonları daha iyi algılayabilmenize yardımcı olacak bir egzersiz. Kahvaltılık tahıl gevreğini, sizce yarım bardak olana kadar bir kâseye boşaltın. Herhangi bir ölçü aleti kullanmayın, sadece kendi tahmininize güvenin.


Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Google+'da PaylaşYorum yaz

eskişehir haber