BİLGİSAYAR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Uzun süredir çalışan ve doğal olarak tozlanan veyahut çalışma ortamının kirliliğinden kaynaklı bilgisayarların temizliğe ihtiyacı olabilir. Bilgisayarın sağlıklı olarak kullanılabilmesi için bunların düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Temizliğin ihmali durumunda birçok sorunla karşılaşılabilir.

 

Bilgisayar Temizliği

 

Bilgisayar Temizliğine Niçin İhtiyaç Duyulur?

 

Bilgisayarların temizlenmemesi durumunda gerek fanların tozlanması gerekse donanım parçaların tozlanması durumunda ciddi boyutta performans kaybı hatta donanımın zarar görmesi seviyesine kadar çıkabilir. Bu durum kronikleşerek bilgisayar değişikliğine kadar durum kötüye gidebilir.

 

Bilgisayar Temizliğinin Adımları Nelerdir?

 

Temel olarak, bir bilgisayarın performansını belirleyen ana faktör işlemcidir, bu nedenle işlemcideki çeşitli sorunlar ciddi performans düşüşüne neden olabilir. Bu nedenle işlemcinin iyi bir soğutma sistemine ihtiyacı vardır ve bu soğutucunun kısa sürede birçok tozu biriktirebilir. İşlemciyi söküp üfleyerek üstündeki tozları aldıktan sonra hava kompresörü ile tozların tamamen gitmesi sağlanır. En sonda işlemcinin üzerindeki termal macununu da değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

 

Oyun performansının ana unsurları olan grafik kartlarına geçersek, dahili kartları temizlemeye gerek yoktur ancak güçlü grafik kartlarında genellikle toz birikmesi ve kirlenme gibi sorunlar ile karşı karşıya kalınabilir. Yavaş performans olmasının sonucunda ana karta zarar verme gibi çeşitli sorunlara da neden olabilir. Ekran kartının soğutucu bölümünü ayırıp ikisini de hava kompresörü ile temizleyerek tozları temizlenebilir. Bilgisayardaki güç kaynakları sürekli bir güç akışı sağlar ve bu nedenle kendi fanlarına sahiptir. Tabii bu fanlar da zamanla kirlenmekte ve toz ile dolmaktadır. Güç kaynaklarının temizlenmesinde hava kompresörünün kullanılması tavsiye edilmez. Hava giriş ve çıkışlarının hava çekici bir aletle çektirilmesi gerekmektedir.

 

Bilgisayar Temizliğinden Sonra Oluşan Farklar Nelerdir?

 

Tozlanmadan kaynaklı olan yavaşlamalar ve ısınma sorunları ortadan kalktığından kaynaklı bilgisayarın önceki haline bakış daha akıcı ve seri olması beklenir. Performans artışından kaynaklı temizlik öncesi bilgisayarın takıldığı uygulamalar ve programların kullanımında kolaylık sağlanır.

 

Bilgisayar Temizliğinin İhmal Edilmesi Durumunda Olabilecekler

 

Bilgisayar temizliğinin ihmali durumunda olası bir fanın tozdan kaynaklı yeterli seviyede çalışamaması, ısınmadan kaynaklı donanım kaybına yol açabilir. Güç kaynağının tozlanması durumunda ise devre sıkıntılarının olması da muhtemeldir. Genelde buna benzer durumlar performans kaybıyla kalsa da donanım kaybı seviyesine kadar çıkabileceği ihtimalini düşünmemiz gerekmektedir.

 

Kaynak: https://lavivabetgiris.net