AYAKKABI BAĞCIĞI BAĞLAMA YÖNTEMLERİ

Bağcık bağlama özellikle çocukların olmakla beraber birçok insanın sıkıntı yaşadığı bir konudur. Birçok insanın kendince isimler koyduğu ve belli başlı bağlama yöntemleri vardır.

 

Ayakkabı Bağcığı Bağlama Yöntemleri

 

Standart Ayakkabı Düğümü

 

Bu yöntemde her ayakkabıda olduğu gibi bağcıklar hazır bir şekilde ayakkabının üzerinde olur. Tek yapmanız gereken bağcıklara düğüm atıp bir bağcığı kendine doğru büküp diğer bağcığı onun etrafından dolayıp sıkmaktır.

 

Tavşan Kulağı Yöntemi

 

Bu yöntemde en çok kullanılanlardan biridir. Bu yöntem içinde hazır ayakkabının üzerindeki bağcıkların değiştirilmesine gerek yoktur. Yapmanız gereken bağcıklara düğüm atıp iki bağcığı da tavşan kulağı şeklinde içe doğru büküp ardından ikisini birbirinin etrafından dolayıp sıkmaktır.

 

Tren Yolu Yöntemi

 

Ayakkabının dil kısmı kaldırılarak bağcıklar en üstteki karşılıklı iki delikten diğer bir adıyla balıkgözlerinden geçirilir. Ardından dil indirilip bağcıklar yanlardan aşağı çekilerek en sondaki karşılıklı deliklere geçirilir. Bu şekilde deliklerin yan kısımlarında boydan uzun ipler oluşur. Sonrasında bağcıkların her bir ucu ilk önce kendi sırasında sonra karşı sırasında ki deliklere geçirilerek yukarıya kadar çıkartılır. Son olarak ipler en baştaki deliklere içeride kalacak şekilde itilir. Çıkan şekil ise bir tren rayı gibi olur.

 

Yengeç Yöntemi

 

Bağcıklar en alttaki deliklere karşılıklı olarak geçirilir. Ardından dilin üzerinde oluşan uzantıdan bağcıkların uç kısımları geçirilir. Geçirilen her uç kendi sırasındaki deliğe aktarılır. Bu işlem en son deliğe kadar yapılır ve uzun kalan bağcıklar dilin altından bağlanır.

 

Sarmal Yöntem

 

Bağcıklar en alttaki deliklere karşılıklı olarak geçirilir. İlk önce sağda kalan uzun bağcık alınıp her seferinde arada bir parmak boşluk kalacak şekilde aşağıdan yukarıya doğru bütün deliklere geçirilir. Aynı işlem soldakine de yapılır fakat soldaki ipi kendi deliğine geçirmeden önce sağdaki kalan boşlukların altından atlatıp öyle geçirilir. İki sırada en yukarıda bittikten sonra iyice sıkılır ve kalan ipler dilin altında bağlanır.

 

Hasır Yöntemi

 

Bağcıklar en alttaki deliklere karşılıklı olarak geçirilir. Ardından ilk önce sağdaki alınarak soldaki üçüncü delikten başlayarak bir sola bir sağa geçirilerek en üstte birer delik boş kalacak geçirilir. Aynı işlem soldaki bağcığa da yapılır fakat sağdaki bağcıkların altından atlatılarak geçirilir. En üstteki delikler boş kaldığı için uzun kalan bağcıklar oralardan geçilerek son olarak sıkılır.

 

Papyon Yöntemi

 

Bağcıklar en alttaki deliklere karşılıklı olarak geçirilir. Ardından iki ucu da dilin üzerinde oluşan uzantının altından atlatarak kendi sırasında birer yukarı deliklere geçirilir. Sonrasında ilk önce sağ bağcık olmak üzere her iki bağcıkta bir sağ bir sol yaparak en yukarı deliğe kadar çıkartılır ve sıkılır.

 

Elmas Yöntemi

 

Bağcıklar en alttaki deliklere karşılıklı olarak geçirilir. İki ucu da karşı çaprazdaki deliklerden geçirilir. Ardından uçlar dilin üzerinde oluşan ikili uzantının altından atlatarak bir sağ bir sol şeklinde yukarıda ilk birer delik boş kalacak şekilde yukarıya çıkartılır. Son olarak iki uç en başta karşılıklı deliklere geçirerek dilin üzerindeki uzantının altından geçirilir ve sıkılır.

 

Kaynak: https://songiris.net